Open/Close Menu Закон працює на Вас

Правовий супровід купівлі – продажу нерухомого майна.

Кожен з нас у своєму житті зіштовхувся з ситуацією купівлі або продажу нерухомого майна (квартиру, будинок, дачу, земельну ділянку і т.д.). Такі господарські операції бувають в нашому житті не часто. До укладення договору купівлі-продажу ми готуємося досить відповідально, але як правило, у сторін завжди виникають додаткові питанняі.

У таких ситуаціях ми звертаємось за порадою до близьких, колег, друзів, які уже мали досвід таких операцій з майном. Також, намагаються отримати повну інформацію про об’єкт, його статус та інші характеристика від нотаріуса, який безпосередньо засвідчував догови купівлі-продажу нерухомого майна або від посередника (ріелтора).

Ось як визначено поняття, «ріелтор», «агентство нерухомості», «нотаріус», «юрист» в Вікіпедії.

Ріелтор (англ. Realtor) – посередник, агент, який здійснює діяльність на ринку нерухомості з метою отримання доходу (комісійних). Ріелтор – це фізична особа, яка виконує ріелторську діяльність на підставі ліцензії, якщо цього вимагає закон, працює в штаті ріелторської фірми на підставі трудового договору, договору підряду або договору доручення з нею як індивідуальний підприємець без утворення юридичної особи, зареєстрований в установленому законом порядку. В Україні такими посередниками є: Агентства нерухомості, приватні особи ріелтори (часто називаються «приватні маклери») Часто пишуть “ріелтор” (транслітерованих форма запозиченого слова), або “ріелтор” (транскрибованих форма запозиченого слова) – так звучить і вимовляється англійське “Realtor “, хоча два різновиди написання фактично співіснують поруч.

Агентство нерухомості – організація (підприємство, установа), діяльністю якої є посередницькі послуги під час здійснення операцій на ринку нерухомості. Працівники агентства нерухомості називаються ріелтор або агент з нерухомості, іноді «маклер» (неправильно).

Нотаріус – законодавчо уповноважена особа, в компетенцію якої входить вчинення нотаріальних дій, а не послуги. Система органів і посадових осіб, на які покладено обов’язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені Законом України “Про нотаріат”, з метою надання їм юридичної вірогідності, складають Нотаріат України.

Юрист (юрист) – фізична особа, яка має професійні правові знання в області юридичних наук, законодавства і практики його застосування.

Як видно з визначень, які пропонує нам Вікіпедія – маклер, ріелтор, агентство нерухомості – основа мета цих суб’єктів отримання своїх комісійних (винагороди) від здійснення транзакції з купівлі – продажу нерухомого майна. Як правило їх комісійні (винагороду) – це відсоток (відсотки) від суми транзакції з купівлі – продажу нерухомого майна.

Жоден з цих суб’єктів не виконує функції правового захисту інтересів покупця, продавця нерухомого майна. Іноді покупець і продавець нерухомого майна, помилково вважають, що саме нотаріус відповідає за юридичну сторону угоди з купівлі – продажу нерухомого майна. Нотаріус – це публічна особа на, яку покладено функцію по посвідчення юридичних фактів (в тому числі посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна). Нотаріус не забезпечує інтересів покупця і продавця нерухомого майна, він тільки перевіряє документи і формально (тільки в вказує в договорі) роз’яснює покупцеві і продавцеві його права, підстави визнання договору недійсним тощо.

При формленні договору купівлі – продажу нерухомого майна начастіше виникають ризики в таких моментах:

– момент передачі нерухомого майна;
– якість нерухомого майна, її відповідність заяв і гарантіям продавця;
– момент переходу ризиків знищення / пошкодження нерухомого майна;
– момент набуття права власності на нерухоме майно;
– оплата нерухомого майна;
– особливості купівлі – продажу нерухомого майна відповідно до вимог сімейного права;
– інші ризики в залежності від типу нерухомості (квартира, будинок, дача, земельна ділянка і т.д.).

Найголовніше, що повинен знати покупець і продавець нерухомого майна, не існує ідеального договору, існує договір, в якому краще захищені права або покупця, або продавця. Саме юрист покупця або продавця (залежно хто найняв юриста) перед підписанням договору купівлі – продажу нерухомого майна, детально вивчає договір і пропонує внести корективи, які краще захистять права покупця або продавця. Якщо юристів найняли кожна зі сторін договору купівлі – продажу (і покупець, і продавець), то в договорі купівлі – продажу нерухомого майна краще будуть захищені права тієї сторони (покупця або продавця) у кого кращий, розумніший, досвідченіший юрист.

У зв’язку з тим Юридична Компанія “ЛФ Лексон” допоможе вам при купівлі або продажі нерухомості.