Як отримати від держави аліменти на дитину, якщо батько не платить?

Сьогодні шукаємо відповідь на запитання разом: як можна отримати допомогу від держави, якщо батько дитини не платить аліменти, і оскільки дане питання вже неодноразово піднімалося на сторінках мого блогу, я вирішив підготувати для вас більш детальну юридичну консультацію.

Отже, в якому випадку держава виплачує аліменти?

Згідно з постановою Кабінету міністрів України від 22.02.2006 р №189, таких випадків існує три: 1) якщо боржник ухиляється від сплати аліментів за рішенням суду або у нього відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення; 2) якщо місце проживання батька не встановлено; 3) якщо стосовно боржника здійснюється кримінальне провадження.

При цьому дитині має бути не більше 18 років, і він не повинен знаходитися під опікою, піклуванням або на повному утриманні держави.

Відповідь на питання про те, скільки платить держава, також міститься в вищезгаданій постанові. За загальним правилом, держава виплачує аліменти в розмірі різниці між 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї, який береться за попередні шість місяців і розраховується на одну людину. У тих випадках, коли аліменти були визначені судом у твердій грошовій сумі і ця сума менше ніж передбачений законом мінімальний розмір аліментів на одну дитину, виплата компенсації здійснюється виходячи з різниці між розміром аліментів і 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Важливо також відзначити, що допомога від держави є тимчасовою і перепризначувався кожні 6 місяців.

За отриманням компенсації потрібно звертатися в органи соціального захисту за місцем проживання матері, яка утримує дитину. При зверненні подається такий основний перелік документів:

спеціальна форма заяви, затверджена Міністерством соціальної політики;
копія свідоцтва про народження дитини;
декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (яка заповнюється на підставі довідок з податкової про доходи кожного члена сім’ї і в якій вказується інформація про склад сім’ї заявника).
Крім того, в залежності від конкретних підстав звернення, заявник повинен надати додаткові документи: 1) або рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів разом з довідкою від виконавчої служби про те, що аліменти не виплачуються протягом 6 місяців; 2) або документ від органів поліції про те, що місце проживання боржника не встановлено; 3) або довідку про відкриття та здійсненні щодо батька дитини кримінального провадження.

Якщо ж аліменти призначені в твердій грошовій сумі, органи соціального захисту також має право вимагати довідку про розмір таких аліментів.

Термін розгляду документів становить до 10 днів.

Також потрібно пам’ятати, що в разі припинення обставин, що стали підставою для призначення допомоги від держави, заявник повинен повідомити про це в органи соціального захисту протягом 3 днів. Наприклад, в разі відновлення боржником виплат по аліментах, встановлення місця проживання боржника, виявлення обставин, що свідчать про можливість боржника самостійно утримувати свою дитину.

Якщо у Вас виникли додаткові запитання зверайтесь за телефонами вказаними на сайті Юридичної Компанії «Лексон»