Актауальне питання щодо правил вручення повісток до військкоматів на мобілізацію в Україні, а також буде викладено бачення того, хто може їх приносити і хто повинен їх отримувати. Хто уповноважений вручати повістку в армію?
Відповідно до умов Закону про мобілізацію в Україні 3543-XII від 21.10.1993 року повістки до військкомату можуть розносити:

співробітники військових комісаріатів (ст. 22);
місцеві органи виконавчої влади (ст. 17);
органи місцевого самоврядування (ст. 18).
Крім того, згідно зі статтею 38 Закону про військовий обов’язок 2232-XII від 25.03.1992 року повістки в армію можуть вручати також керівники підприємств, установ і організацій, незалежно від їх форми власності та підпорядкування (за місцем роботи або навчання), житлово-експлуатаційні організації (за місцем проживання).

Потрібно також враховувати, що у випадках мова фактично йде про так званої особистої передачі документів. Однак компетентні органи не мають змоги пересилати їх поштою. При цьому повідомлення здійснюється звичайним, рекомендованим або цінним листом. У першому випадку ніяких юридичних доказів направлення листа у відправника не залишається. У другому тільки документи про направлення рекомендованого листа певного адресата, але ніякої інформації про зміст листа немає (адже перевірка і звірка документів не проводиться взагалі). У третьому випадку при оформленні цінного листа працівник пошти перевіряє вкладені документи і робить їх звірку з наданою йому описом вкладення. Саме останній варіант найбільш правильним з точки зору військкоматів, адже призовник, який отримав звичайне або рекомендований лист,може просто сказати, що повістку за часткову мобілізацію він не отримував або в отриманому конверті виклику в військкомат не було.

Що стосується вручення поштової кореспонденції, то останнім часом судова практика з цього приводу виробила досить цікавий підхід, суть якого полягає в тому, що лист може вважатися врученим, навіть якщо абонент не розписався в його отриманні. Для прикладу можна навести п. 3 листа ВГСУ 01-06 767/2013 від 29.04.2013 року, а також п. 1.7. Постанови ВГСУ 14 від 17.12.2013 року. Хто може розписуватися в одержанні повістки довійськкомату?
Сьогодні не існує норми, яка регулює порядок вручення повісток, а також питання про те, чи можуть за військовозобов’язаного розписатися його близькі родичі. Деякі юристи вважають, що в даному випадку може застосовуватися аналогія закону, наприклад стаття 76 Цивільного процесуального кодексу України, якою передбачено можливість передачі повістки будь-якому повнолітньому члену сім’ї, який проживає разом з адресатом. З іншого боку, для органів державної влади існує конституційний принцип: можна робити лише те, що прямо передбачено в законодавстві (ст. 6, 19 Основного закону).

Тому для правильної відповіді на це питання потрібно звернутися до статті 22 Закону про мобілізацію, якою встановлено обов’язок громадянина з’явитися за викликом у військкомат, на збірний пункт або у військову частину в період, який був зазначений в отриманому ним документі. Виходячи з буквального тлумачення цієї норми, фраза «в отриманому ним документі», будемо вважати, що військовозобов’язаний в отриманні виклику в армію повинен розписатися особисто.