Open/Close Menu Закон працює на Вас

Відповідно до сформованої судової практики під відшкодуванням шкоди слід розуміти компенсацію шкоди, завданої громадянинові або його майну в результаті дій або бездіяльності винуватця, яким може бути інший громадянин, державний орган, правоохоронний орган, юридична особа. Компенсація шкоди потерпілому передбачає і включає в себе не тільки виплату матеріальної шкоди, але також компенсацію моральної шкоди, всіх збитків, понесених у зв’язку з подією (наприклад, упущеної вигоди в результаті зриву угоди), виплату витрат, пов’язаних з наданням юридичної допомоги.

При відшкодування шкоди найбільш типовими є наступні ситуації:

 • відшкодування матеріального збитків при затопленні квартири;
 • відшкодування збитків при ДТП;
 • відшкодування шкоди при псуванні майна;
 • відшкодування шкоди внаслідок шкоди завданої за договорами оренди;
 • відшкодування збитків завданих внаслідок пожежі;
 • відшкодування збитків при неякісно виконаній роботі чи наданій послузі;
 • відшкодування моральної шкоди;
 • відшкодування шкоди здоров’ю;
 • відшкодування збитків від дій правоохоронних або державних органів.

Подібні категорії справ найчастіше виникають в площині кримінального або адміністративного судочинства, або в якості додаткових вимог в цивільному судочинстві (у справах про ДТП, у справах про захист прав споживачів та ін.). Вимоги про відшкодування матеріальної шкоди – одні з найбільш поширених в правовій практиці в усьому світі.

Серед справ про відшкодування збитків (відшкодування шкоди) рідко зустрічаються легкі, тобто які є  простими і безпрограшними. В більшості справ, є багато нюансів, які потребують спеціальних юридичних знань. Стягнення збитків при пожежі, стягнення збитків при затопленні квартири, стягнення моральної шкоди, стягнення шкоди здоров’ю, а також стягнення збитків при ДТП або стягнення збитків при ДТП із страховою компанією, аж ніяк не прості справи, для вирішення яких достатньо претензії або  позовної заяви.

Заподіяння шкоди тягне за собою стягнення його компенсації з винуватця: збитків, відшкодування моральної шкоди, відшкодування матеріальної шкоди, відшкодування упущеної вигоди, неустойки.

Звичайно, найбільш цивілізований спосіб врегулювання конфлікту є добровільне відшкодування шкоди. Адже при такому способі проблема вирішується в найкоротші терміни без залучення державних органів і третіх осіб. Необхідно відзначити, що присутність кваліфікованого юриста при проведенні мирних переговорів гарантує захист ваших інтересів і законних прав.

Однак, досить часто сторони по-різному оцінюють розмір заподіяної матеріальної шкоди, не знаходять компромісу у виборі способу відшкодування, а іноді винна сторона просто не має достатніх ресурсів для виплати відповідної компенсації. Якщо в подібному випадку порядок компенсації додатковими документами не врегульовано, то залишається тільки звернутися в судові органи для вирішення конфліктної ситуації.

Процес обрання правової позиції, збору доказів та обчислення збитків вимагає участі професійного юриста, так як вимогу підсилюють не тільки зазначені законодавчі норми про стягнення збитків, а й доданими доказами. Додатково мають правильне значення: визначення предмета доказування, дотримання вимог належності, допустимості, достовірності, достатності доказів та ін.).

Предмет доказування у будь-якій справі про відшкодування збитків повинен визначатися, як сукупність наступних фактів, які підлягають встановленню в суді:

 • підстава виникнення відповідальності у вигляді відшкодування збитків;
 • причинний зв’язок між фактом, що став підставою для настання відповідальності у вигляді відшкодування збитків, і заподіяними збитками;
 • розмір збитків (реальної і упущеної вигоди);

В результаті судового розгляду цивільного позову про відшкодування матеріальної шкоди і на підставі судового рішення, власнику пошкодженого майна відшкодовується матеріальний збиток шляхом повернення вартості пошкодженого майна або  повернення майна в натуральній формі (заміна).

Питання, щодо відшкодування шкоди на сьогоднішній день досить актуальне, оскільки серед пошукових запитів популярними є: стягнення збитків внаслідок затоплення квартири Київ, стягнення шкоди при ДТП Київ, стягнення шкоди внаслідок пошкодження майна Київ, стягнення шкоди завданої внаслідокпожежі Київ, відшкодування шкоди при неякісно виконаній роботі, відшкодування моральної шкоди Київ, відшкодування шкоди здоров’ю у Києві.

Фахівцями компанії ЛФ Лексон напрацьована позитивна судова практика в частині відшкодування заподіяної в результаті різних подій збитку майну, а також здоров’ю. Доводиться констатувати, що багато громадян не доводять справи до логічного завершення, вираженого в поданні матеріалів до суду, саме в силу незнання закону та своїх прав, а також невпевненості в реальній перспективі щодо стягнення суми шкоди.

При відповідному юридичному супроводі і розумінні перспектив позитивного результату у справі, шанси на відшкодування матеріальних збитків істотно підвищуються